Elvi vízjogi engedély:
Az elvi vízjogi engedély célja, hogy a vízügyi hatóság, még a beruházások megvalósítása előtt, azaz a tervezési szakaszban megvizsgálja, áttekinti a beruházó, tulajdonos által elképzelt vízilétesítményeket, vagy egyéb vízhasználathoz köthető beruházásokat. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a vízimunka elvégzésére, vízilétesítmény megépítésére, illetőleg vízhasználat gyakorlására nem jogosít.

Az elvi vízjogi engedély hasznossága abban rejlik, hogy a létesítési engedélyezés kérelmezése során a korábban elvégzett műszaki tervezetek tartalmát a vízügyi hatóság az elvi vízjogi engedély megléte esetén már nem vitathatja. Az elvi vízjogi engedély az építtető (tulajdonos) részére adható, de annak megbízásából a tervező is kérheti.

Elvi vízjogi engedély igénylése ugyan nem kötelező, de a nagyobb beruházások esetén érdemes igényelni, első fokon az illetékes megyei katasztrófavédelmi igazgatóságnál.

 

Vízjogi létesítési engedély:
Vízjogi létesítési engedélyt abban az esetben kell az illetékes vízügyi hatóságtól igényelni, ha bármilyen vízimunka kivitelezésére kerül sor. Ebbe beletartozik a vízi létesítmény építése, átalakítása, de még a megszüntetése is. Az engedély igénylése a tulajdonos, építtető feladata.

A vízilétesítmény használata előtt a vízjogi üzemeltetési engedély kiváltása is szükséges.

 

Vízjogi üzemeltetési engedély:
A különböző célú vízhasználatok megvalósításához, vízilétesítmény használatba vételéhez, üzemeltetéséhez és vízhasználathoz vízjogi üzemeltetési engedély szükséges. A vízjogi üzemeltetési engedélyt megelőzi a vízjogi létesítési engedély, mely alapján a megépült létesítmény elkészült.

A vízjogi üzemeltetési engedélyt annak kell kérni, aki a vízhasználattal vagy a létesítmény üzemeltetésével járó jogokat és kötelezettségeket közvetlenül gyakorolja, illetve teljesíti (üzemeltet).

A vízjogi üzemeltetési engedély a benne lefektetett feltételekkel és az üzemeltetéshez kötődő jogszabályokban, hatósági előírásokban megállapított kötelezettségek mellett feljogosít továbbá a vízi létesítmény használatbavételére, illetve az üzemeltetési engedély érvényességi ideje alatt a vízi létesítmény üzemeltetésére, valamint a vízhasználat gyakorlására szolgál.

Az üzemeltetés céljából igényelt engedély kérelmében fel kell tüntetni a különbségeket a tervezett, illetve a már megvalósított vízlétesítmény között.

 

Vízjogi fennmaradási engedély:
Az építésügyi hatóságtól kérhető fennmaradási engedély, abban az esetben, ha a vízi létesítmény építése, működtetése jogszerűtlenül, azaz engedély nélkül, vagy attól eltérően történt. Az építésügyi hatóság a tulajdonos számára adhat fennmaradási engedélyt.

 

Vízjogi megszüntetési engedélyeztetés
Engedéllyel rendelkező vízilétesítmény megszüntetése kizárólag vízjogi megszüntetési engedélyt birtokában végezhető, az abban foglaltak betartásával. A vízilétesítmény megszüntetéséhez szükséges vízjogi megszüntetési engedélyt a tulajdonos, a vagyonkezelő vagy a vízilétesítmény üzemeltetésével eddig járó jogokat és kötelezettségeket közvetlenül gyakorló köteles megszerezni.

 

Talajszonda: a talajszonda, vagy másik nevén geotermikus hőszonda függőlegesen telepített eszköz, amely a Föld felszínéhez közeli geotermikus rétegből szállít hőt a felszínre. Az 50-120 méter mélyre fúrt lyukba helyezik le a talajszondát, amely műanyag csövekből áll. A szükséges talajszondák számát a kinyerni kívánt hőenergia nagysága és a talajminőség határozza meg. Vállaljuk a talajszonda engedélyes tervének elkészítését, mely a területileg illetékes Bányakapitánysághoz kerül benyújtásra, ill a megvalósulási dokumentáció összeállítását, hatósággal való kapcsolatartást.